Darbu sākusi “Latvijas Finiera” Kuldīgas ražotne

Koncernam turpinot īstenot attīstības stratēģiju un investīcijas ražošanas jaudu palielināšanā, marta beigās Kuldīgā testa režīmā darbu sākusi “Latvijas Finiera” jaunā finieru ražotne. Tā aprīkota ar unikālu tehnoloģiju, kas dod iespēju no katra bērza apaļkoka iegūt maksimālo iespējamo finiera iznākumu.

Kuldīgas finieru ražotne izveidota kā “Latvijas Finiera” saplākšņu rūpnīcas “Furniers” struktūrvienība. Tā atrodas Ganību ielā 12, teritorijā, kur jau vairākus gadus darbojas “Latvijas Finiera” Kuldīgas koklaukums. Jaunās ražotnes būvniecība ilga aptuveni gadu, bet investīcijas ražošanas ēkā, iekārtās, tehnoloģijās un teritorijas labiekārtošanā sasniedza 16 miljonus eiro.

Kad darbība tiks uzsākta ar pilnu jaudu, ražotnē divās maiņās strādās 4–5 darbinieki, kas dos iespēju astoņu stundu maiņā no 80 m3 finierkluča iegūt 40m3 mitro finieri. Jāatzīmē, ka jauno komandu veido darbinieki ar universālām prasmēm, lai spētu vienlīdz nosegt jebkuru no nepieciešamajām funkcijām, sākot ar finierkluču pieņemšanu, beidzot ar informācijas apstrādi un darbu ar dokumentiem. Jaunās finieru ražotnes vadītājs ir Rinalds Larsens, kurš iepriekš “Furnierā” pildīja lobīšanas iecirkņa vadītāja pienākumus.

Sākotnēji lobītais finieris no Kuldīgas ražotnes daļēji nodrošinās izejmateriālu saplākšņa ražošanai rūpnīcā “Lignums”. Koncernam turpinot “Verems” RSEZ SIA paplašināšanu Rēzeknē, plānots, ka gada līdz pusotra laikā Kuldīgas ražotne pilnībā pārslēgsies izejmateriāla piegādei tikai un vienīgi Rīgas rūpnīcai “Furniers”.

Unikāla lobīšanas tehnoloģija

“Lai saražotu vienu m3 saplākšņa, nepieciešams aptuveni 2,5 m3 bērza finierkluču. Tāpēc svarīgi ir no katra baļķa iegūt maksimālo apjomu finiera,”

uzsver “Furniers” direktors Arvis Švanks.

Lai to panāku, Kuldīgas ražotnes vajadzībām izgatavota unikāla hibrīdlobmašīna, kas apvieno divas tradicionāli finieru lobīšanā izmantotās tehnoloģijas – vārpstas un bezvārpstas, dodot iespēju nolobīt finierklučus līdz pat 25 mm serdenim.

“Kuldīgas ražotne ar unikālo iekārtu ir nozīmīgs pagrieziena punkts koksnes pārstrādē. Nodrošinot tievkoksnes lobīšanu, tagad iepērkam papildu bērza apaļkoku jaunā – C – kvalitātes šķirā,”

stāsta “Latvijas Finiera” Bērza lietkoksnes nodrošinājuma dienesta direktors Artis Podnieks.

Mazāka diametra un zemākas kvalitātes bērza apaļkoku lobīšanas pie pašreizējā mežizstrādes apjoma Latvijā nozīmē iespēju saplākšņa ražošanai novirzīt papildu 300 000 m3 bērza koksnes gadā. Iepriekš šādi kokmateriāli tika eksportēti uz Skandināviju celulozes ražošanai, vai pārstrādāti zemākas pievienotās vērtības produktos.

“No resursu sagādes viedokļa – Kuldīga ir reģiona centrs ar augstu potenciālu. Tomēr investīcijas un attīstība kopskatā ar reģiona izaugsmi liek uzdot arī nākotnes jautājumus par Latvijas ekonomikai un tautsaimniecības attīstībai pieejamiem resursiem ilgtermiņā. Ar saimnieka gādību, rūpību un atbildību izmantot katru Latvijas meža resursu kubikmetru ir svarīgi gan ikvienam meža īpašniekam, gan tautsaimniecībai kopumā.”

Ieguvums Kurzemei, meža īpašniekiem un tautsaimniecībai

“Princips “tuvāk meža īpašniekiem” ir ne tikai pamatā mūsu servisam un attiecībām ar apaļkoku piegādātājiem, bet arī uzņēmuma stratēģiskais virziens,”

atzīst Artis Podnieks.

“Finierkluču pirmapstrāde jāveido tā, lai saīsinātu attālumus starp meža īpašnieku, mežu un ražošanu, samazinot laika un citu resursu patēriņu. Tas ir ieguvums gan meža īpašniekiem un uzņēmumam, gan apkārtējai videi.”

Artis Podnieks

“Koncerns “Latvijas Finieris” ir līderis bērza apaļkoku izmantošanā augstas pievienotas vērtības un kvalitātes saplākšņa ražošanā. Mums izaugsme nozīmē ne vien jaudu kāpināšanu, bet investīcijas tautsaimniecībā un sabiedrības labklājībā: darbinieku profesionālajā un dzīves kvalitātē, mūsdienīgā un drošā darba vidē, inovatīvos un efektīvos ražošanas procesos, reģionu attīstībā, ilgtspējā un inovācijās, kas rezultējas kopējā Latvijas ekonomikas attīstībā,”

uzsver “Latvijas Finiera” valdes loceklis Indulis Kovisārs.

“Kuldīgas novada nozīmīgākās specializācijas jomas ir meža nozare, lauksaimniecība, transports un loģistika,”

stāsta Kuldīgas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Inese Astaševska.

“Līdz ar Kuldīgas vecpilsētas iekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, arvien lielāku lomu ieņem arī tūrisms un radošās industrijas. Mūsu novadu raksturo romantiskas kafejnīcas un dizaina viesnīcas, nelieli ģimenes uzņēmumi. Taču līdzās tūrisma uzņēmējiem, Kuldīgas novadu tā ērtās atrašanās dēļ izvēlējušies vairāki stabili uz eksportu orientēti ražošanas uzņēmumi. “Latvijas Finieris” veiktās investīcijas ir spēcīgs signāls citiem uzņēmējiem, ka Kuldīgas novads ir biznesam atvērts, uz attīstību un izaugsmi vērsts. Uzņēmuma ieguldījums mūsu novadā ir stratēģiska izvēle – darba vietas iedzīvotājiem, nodokļu ieņēmumi pašvaldības budžetā. Veiksme vienmēr ir labvēlīga tiem, kuri dara – apsveicu uzņēmuma vadību un darbiniekus ar attīstību un izaugsmi. Tas ir būtisks pienesums ne tikai Kuldīgas novadam, bet visam Kurzemes reģionam. Lai top un izdodas!”

Inese Astaševska

Noskaties video

Latvijas Finieria YouTube kanāls
Share this: